Stručná história Apple Computers
Apple Inc. je americká technologická spoločnosť, ktorá vznikla v roku 1976 v Silicon Valley, v kalifornskom meste Cupertino, v Spojených štátoch amerických. Hlavným zdrojom príjmov bola od začiatku výroba a vývoj osobných počítačov Macintosh a ich softvéru. Nasledovali smartfóny iPhone, tablety iPad a predaj hudby, televíznych relácií a filmov prostredníctvom internetového obchodu iTunes Store.
Spoločnosť Apple založili Steve Jobs a Steve Wozniak, ktorí sa spoznali v roku 1971. Následne spolu pôsobili „v garáži“ a v roku 1975 vytvorili prvý počítač Apple I, ktorý mal pozoruhodné prevedenie a vlastností.
Prvý počítač Apple
Apple I mal na zobrazovanie pridružený displej z televízneho prijímača a na spúšťanie a ukladanie programov používal kazetový magnetofón. Vyznačoval sa neuveriteľnou rýchlosťou 1 200 bitov za sekundu. Prvá objednávka bola na 50 kusov, no Jobs a Wozniak spolu s Ronaldom Waynom vytvorili 200 kusov Apple I.
V roku 1977 priniesol Steve Wozniak Apple II, ktorý už pracoval s grafickým rozhraním a neskôr priniesol aj spracovávanie farieb. Jobs skúšal presadiť myšlienku počítačovej skrinky a klávesnice. Veril, že počítač by sa mal dodávať ako komplet.
V tom čase išlo o náročnú myšlienku, keďže počítače boli drahé a kapitál na rozvoj a investície nedostupné. Nový dych priniesol Mika Markkulu, ktorý požičal Jobsovi 250 tisíc amerických dolárov a Markkulu, Jobs a Wozniak vytvorili 1. apríla 1976 Apple Computer, Inc.
Konkurencia Microsftu priniesla Macintosh
Spoločnosť Apple Computer Inc. musela hneď od začiatku bojovať s rastúcou konkurenciou iných výrobcov počítačov ako IBM, s počítačom, ktorý bežal na MS-DOS (diskový operačný systém od Microsoftu). Apple teda začal pracovať na novom druhu počítača, ktorý by priniesol používateľom grafické rozhranie GUI, dal by sa ovládať myšou, programovať a využíval by siete.
Problémovou sa neskôr stala návšteva Jobsa v laboratóriách spoločnosti Xerox v Palo Alto v decembri 1979, kedy vznikol spor o grafické rozhranie počítača. Jobs v roku 1983 uviedol na trh počítač Apple Lisa za cenu 10 tisíc dolárov, využívajúci grafické rozhranie a ikony, no neujal sa.
Na trh prichádza legendárny a prevratný Macintosh
Už počas vývoja počítača Lisa sa Jobs sústreďoval na vývoj Macintosha. Macintosh bol revolučným riešením počítača, ktorý obsahoval komplet zariadenie v jednej škatuli. Macintosh bol predstavený v januári 1984 počas prestávky Superbowlu reklamou vychádzajúcou z románu Georgea Orwella 1984 a vyhlasujúcou:
„24. januára Apple uvedie Macintosh. A uvidíte, prečo 1984 nebude ako 1984“
Nové používateľské grafické prostredie Macintosha malo oslobodiť používanie počítačov a informácií od silných tohto sveta. Macintosh skončil aj v spoločnosti Microsoft. Bill Gates mal vytvoriť programové vybavenie pre počítač Apple Computer Inc. Vyústilo to do veľkého sporu medzi Apple a Microsoftom, ktorý sa skončil mimosúdnym vyrovnaním. Rozhodnutie znelo: Microsoft získava prístup k neobmedzenému použitiu grafického rozhrania Macintosh.
Až neuveriteľných 30 rokov Apple nemenil názov a vystupoval pod názvom Apple Computer, Inc. Zmena názvu bola ohlásená 9. januára 2007 po predstavení nových produktov iPhone a Apple TV. Týmto krokom sa Apple odklonil od tradičného pohľadu na spoločnosť ako na výrobcu počítačov a dnes ponúka širokú paletu radu notebookov, smartfónov, tabletov a širokej, spotrebnej inteligentnej elektroniky.